7:00 a.m. Beef Premiere Class - weigh-in at Decker's
7:00 a.m. Livestock Arrival
8:00 a.m. Swine weigh-in
8:30 a.m. Food Sale drop off for Auction
9:00 a.m. Horse arrival
9:00 a.m. 4-H Food Judging - by Club
10:00 a.m. Beef weigh-in
11:00 a.m. Sheep weigh-in
12:00 - 3:00 p.m. Goat weigh-in
12:00 p.m. Dairy Cattle weigh-in
12:00 p.m. All Livestock in place
1:00 p.m. FFA Horse, Dairy, Rabbit Shows
2:00 p.m. 4-H Food Sale - 4-H Center
2:00 p.m. FFA Small Animals/Pets Show
3:00 p.m. FFA weigh-ins concluded
3:00 - 5:00 p.m. FFA Ag Products arrival in Open Building
4:00 p.m. FFA Goat & Swine Shows
5:00 p.m. FFA Beef & Sheep Shows
5:00 - 7:30 p.m. Junior & Open Ag Products, Culinary, Fine Arts, Floriculture & Children's drop off
7:00 p.m. Opening Ceremonies and Presentation of 4-H Clubs
Queen & Little Miss Pageant
Fireworks after Pageant
8:00 p.m. Sheep Premiere Show
?
7:00 - 9:00 a.m. Junior & Open Ag Products, Culinary, Fine Arts, Floriculture & Children's drop off
8:00 a.m. 4-H Beef Show
8:00 a.m. 4-H Sheep Show
8:00 a.m. 4-H Swine Show
8:00 a.m. 4-H Dairy Goat Show (Meat Goats 1 hr following)
8:00 a.m. 4-H Horse Show
8:00 a.m. 4-H, Junior, Open & FFA Poultry Show
9:00 a.m. 4-H, Junior & Open Ag Products
9:30 a.m. Junior & Open Culinary, Fine Arts, Floriculture & Children's
10:00 a.m. - 8:00 p.m. Fun Carvings by Brad Larson
2:00 p.m. 4-H Cat Show?
3:00 p.m. 4-H Dairy Cattle Show (followed by Junior and then Open)
3:00 - 5:00 p.m. Face Painting in Kid's Zone
6:00 - 10:00 p.m. - Swyear Amusements - Armband Special
7:00 p.m. Talent Show
8:00 p.m. Notification of Species for Livestock Sale
?
?
8:00 a.m. Junior Beef Show
8:00 a.m. Junior Sheep Show
8:00 a.m. Junior Swine Show
8:00 a.m. Junior Horse Show
8:00 a.m. Junior Dairy Goat Show (Meat Goats 1 hr following)
8:00 a.m. 4-H & Junior Rabbit Show
9:00 a.m. General 4-H Projects & Cloverbuds - by Club
10:00 a.m. - 8:00 p.m. Fun Carvings by Brad Larson
1:30 p.m. General 4-H Projects - by Club continued
2:00 - 4:00 p.m. Touch-a-Truck in Kid's Zone
2:00 p.m. 4-H Dog Obedience Show
6:00 p.m. until Close - Swyear Amusements - 2 riders for price of 1
7:30 p.m. Demo Derby
?
?
8:00 a.m. Draft Horse Show - Halter Classes
9:00 a.m. Master Showman Contest - start at Swine show barn
11:00 a.m. Draft Horse Show - Hitch Classes
10:00 a.m. - 8:00 p.m. Fun Carvings by Brad Larson
1:00 p.m. 4-H & FFA Livestock Sale
4:00 p.m. 4-H Style Show
5:00 p.m. Grill Master Cook-Off Contest
5:30 p.m. Open Style Show
6:00 p.m. until Close - Swyear Amusements - Regular prices
7:00 p.m. Latting Rodeo
9:00 - 11:00 p.m. Teen Barn Dance - DJ Tim Williams
?
?
7:30 a.m. Gaming Expo Horse Show
8:00 a.m. Open Beef Show
8:00 a.m. Open Sheep Show
8:00 a.m. Open Swine Show
8:00 a.m. Open Dairy Goat Show (Meat Goats 1 hr following)
8:00 a.m. Open Rabbit Show - Adult & Youth ARBA
8:00 a.m. Annual Tractor Drive departure
8:30 a.m. Open Gaming Horse Show
11:00 a.m. Illiana Remote Control Truck & Tractor Pull
10:00 a.m. - 8:00 p.m. Fun Carvings by Brad Larson
11:30 a.m. Tractor Drive arrival at fairgrounds
1:00 p.m. Parade of Tractors - Infield Track
1:00 - 5:00 p.m. Swyear Amusements - 1 less ticket per ride
1:00 p.m. Pedal Tractor Pull registration - Slow Boys Tent
2:00 p.m. Pedal Tractor Pull - Slow Boys Tent
2:00 p.m. Barn Tours - start at Swine Barn
3:00 p.m. Goat Costume Lead Class - Show Barn
4:00 p.m. Barn Tours - start at Swine Barn
5:00 p.m. until Close - Swyear Amusements - Regular price
7:00 p.m. Christian Music Concert
Building 429 - I Am They - Apollo LTD
?
?
8:00 a.m. Open Pleasure Horse Show
9:30 a.m. All Faith Church Service
11:00 a.m. - 6:00 p.m. Fun Carvings by Brad Larson
12:00 p.m. Tractor Pull
1:00 -5:00 p.m. Swyear Amusements - Armband
1:00 p.m. Sheep Costume Lead Class - Show Barn
5:00 p.m. until Close - Swyear Amusements - Regular price
6:00 p.m. ITPA Tractor Pull
6:00 p.m. All Exhibits Released
?